Tesettür Giyimde Göz Alıcı Ferace Modelleri

Öncelikle ferace kelimesine yabancı olanlar için anlamına bakalım. Ferace, Osmanlı imparatorluğu dönemlerinde Anadolu’da yaşayan Türk halkındaki muhafazakar kadınların sokakta giydikleri üstlüktür. Bu üstlük, genellikle uzun kollu, yakasız, vücut hatlarını belli etmeyecek şekilde bol ve siyah renktedir.

Ancak gelişen ve değişen süreçte bu üstlük değişimlere uğramış ve tesettür giyimde ayrı bir sektör halini almıştır. Tesettür giyimde göz alıcı ferace modelleri de kolayca bulunabilecek bir hal almıştır. Temel özelliklerini koruyan feraceler daha şık ve kolay kullanılabilir hale gelmiştir.

Yılın trendleri arasında olan volanlar yarasa kollar pileler ve tüller ferace modellerinde de kendini gösterdi. Siyah rengin asaleti altına giren bu modeller yaz ve kış ayları içinde oldukça uygun.

Ferace de Öne Çıkan Modeller

Bel kısmından kemerli ve yere kadar uzanan pileler ferace modellerinden. Feracenize abiye bir şıklık katmak için arka kısmında tül detayı bulunan ferace modellerine de göz atabilirsiniz. Fermuar ya da düğme detaylı feraceler aksine yarasa kollu dikişsiz feracelerde kişiye daha spor bir hava kazandırmış. Feracenin etek kısımlarında ve kol uçlarında bulunan dantellerde tesettür şıklıkta kullanılan detaylardandır.

Ferace de Başörtüsü Şıklığı

İpek ve tafta şallar her muhafazakâr bayana uygun baş örtülerinden. Uç kısımları dantel detaylarıyla süslenmiş şalları da abiyeyi andıran feraceler için tercih edebilirsiniz. Kış aylarında kullanmak için soğuğu birazda etkileyebilecek tafta şallarda feracelerle güzel bir kombinasyon oluşturabilir.

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir